Filma “Ezera Sonāte”

Filma Ezera Sonāte

Filma “Ezera Sonāte” (1976)

Rīgas kinostudijas mākslas filmā “Ezera Sonāte” iemūžināta Zvirgzdu ezera noslēpumainā maģija un pievilcība 1975. gada vasarā, kad notika filmēšana pie Zvirgzdu ezera, Ēdoles centrā un Ēdoles pagasta “Kažokos”. Pati filmēšanas grupa tajā laikā dzīvoja Ezermaļos, saimnieku mājā. Filmas epizodēs redzama Zvirgzdu ezera ziemeļrietumu daļa, vienīgā ezera sala un “Ezermaļu” īpašumā esošā ezera pussala.

Filma “Ezera Sonāte” uzņemta pēc Regīnas Ezeras romāna “Aka” motīviem. Filmā atainoto, Latvijas padomju laiku skarbo sadzīvi, pretstatā ar apkārtējās dabas harmoniju, caurvij smalks savstarpējo attiecību samezglojums, kas izvēršaas dziļā mīlestībā, iekārē, taču nepārkāpjama pienākuma apziņa izceļ šī stāsta traģismu un cilvēciskās vērtības.

Ārēji filma valdzina ar maigo, godaprāta ieskauto juteklismu un psiholoģisko patiesumu, taču īstenībā “Ezera Sonāte” ir sarežģīta, dziļu jūtu un kaislību uzlādēta psiholoģiska drāma.

Filmas veidotāji:
Filmas režisori – Varis Brasla un Gunārs Cilinskis
Operators – Gvido Skulte
Scenārija autori – Regīna Ezera un Gunārs Cilinskis
Mūzikas autors – Imants Kalniņš

Galvenajās lomās:
Laura – Astrīda Kairiša
Rūdolfs – Gunārs Cilinskis (23.05.1931 – 25.07.1992)
Ričs – Ģirts Jakovļevs
Vija – Lilita Ozoliņa
Alvīna – Lidija Freimane (06.03.1920 – 18.01.1992)
Eidis – Kuldīgas Goda pilsonis Ēvalds Valters (02.04.1894 – 26.09.1994)

Gunārs Cilinskis

“Ezera Sonātes” galvenais varonis un režisors Gunārs Cilinskis

Leģendārais aktieris un kinorežisors Gunārs Cilinskis pēc Latvijas Valsts Konservatorijas Teātra fakultātes beigšanas 1955. gadā, sāka strādāt Drāmas teātrī, kur aizsākās viņa spilgtā aktiera karjera, piesakot sevi iestudējumu raksturlomās un galvenajās lomās. Kā kinoaktieris Gunārs Cilinskis debitēja 1958. gadā, bet kā kinorežisors – 1976. gadā ar mākslas filmu “Ezera Sonāte”, kas tapusi kopīgi ar režisoru Vari Braslu. Filma ieguvusi daudzus apbalvojumus un kritiķu atzinību. Vienlaikus Gunārs Cilinskis filmā tēloja galveno vīriešu lomu – Rūdolfu un bijis arī scenārija līdzautors.

“Ezera sonāte man bija kā pirmā mīlestība,” – vēlāk kādā intervijā atzinies Gunārs Cilinskis – “Nerisinot nekādu sociālo problemātiku, neierasti tā laika filmām, “Ezera Sonāte” uzdrošinājās vēstīt tikai par mīlestību. Un par tās sāncensi – konkurenti, kura arī prasa savu – par uzupurēšanos un par “būt atbildīgam to priekšā, kurus esi pieradinājis”.

Režijā un psiholoģiski nospriegotajā aktierspēlē Gunārs Cilinskis neticami izjusti pauž cilvēka iekšējos pārdzīvojumus.

Filmas “Ezera Sonāte” sižets

Ārsts Rūdolfs savu atvaļinājuma laiku vasarā pavada klusumā un mierā laukos pie ezera. Ik dienas viņš dodas uz netālo kaimiņu māju aizņemties laivu, kur liktenis viņu saved kopā ar skolotāju Lauru – jaunu sievieti, kas tur dzīvo un audzina meitu Zaigu un dēlu – Māri. Taču Lauras vīrs Ričs izcieš sodu cietumā par satiksmes negadījuma izraisīšanu…

Rūdolfs, pēc specializācijas būdams ķirurgs, izglābj ar astmu slimo Lauras meitu Zaigu, sadraudzējas ar sešgadīgo dēlu Māri un nespēj palikt vienaldzīgs pret Lauru, lūkojoties viņas sāpju un vientulības pārpilnajās acīs. Arī Laura atsaucas viņa jūtām un iemīlas Rūdolfā, taču… Lauras sirdsapziņa liek atraidīt Rūdolfa jūtas, jo viņa ir vienīgā cietumā esošā Riča dzīves jēga. Lauru pārņem dziļš iekšējs konflikts. Viņa nespēj nedomāt par Rūdolfu, bet apziņa liek būt uzticīgai savam vīram Ričam.

Rūdolfā iemīlas arī Lauras jaunākā māsa Vija, kas atklāti flirtē ar Rūdolfu un izaicinoši cīnās par viņa uzmanību.

Filma “Ezera Sonāte” rāda Lauras dzīvi kā tumšu aku, kā smagas izvēles izraisītu strupceļu. Laura liedz vaļu savām jūtām un mīlestībai, viņa liedz sev būt laimīgai, jo ir precējusies ar citu, kurš izcieš sodu cietumā. Apzinoties, ka bez viņas Ričs aizies bojā, Laura saprot, ka arī pati nespēs dzīvot laimīgi ar šādu apziņas nastu, viņa izdara izvēli…

“Ezera Sonāte” ir viena no tām latviešu filmām, kuru var skatīties vēlreiz un vēlreiz, un kura vienmēr skar dziļi personīgi.

Viesu nams “Ezermaļi” piedāvā iejusties filmas “Ezera Sonāte” noskaņās, atbraukt ciemos, iznomāt laivu un izairēt Rūdolfa un Lauras līčus pašiem.

→ Rezervē viesu namu ar pirti vai mājiņu pa tālr. +371 29 122 870 (saimniece Aiga)

Skatīties filmu “Ezera Sonāte” online

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: