Pirts Rituāls Ezermaļos

Pirts rituāls Ezermaļos

Kā notiek pirts rituāls Ezermaļos

→ This post also available in English – A sauna ritual at Ezermaļi

Malkojot zāļu tēju pie Ezermaļu “jaunā” viesu nama galda, pieķeru sevi, ka nespēju acis atraut no Ainas, kura burtiski izstaro gaišumu un labestību, ko vēl vairāk pastiprina viņas baltais lina apģērbs. Jau sasveicinoties, nepaliek nepamanīta Ainas apburošā vienkāršība un labestīgais smaids.

Šķiet, tādam arī jābūt cilvēkam, kurš vada pirts rituālu. Jo pirts ir ne tikai miesas, bet arī gara un dvēseles attīrīšanas process. Māras svētnīca.

→ Piesaki pirts rituālu un viesu namu pa tālr. +371 29 122 870 (saimniece Aiga)

Pirtnieks Andris no Sakas

Pirtnieks Andris no Sakas pirts rituālus vada jau 7 gadus un joprojām pilnveido savas prasmes, atklājot sev arvien jaunas zināšanas un knifus. Aina pēc profesijas ir farmaceite un masiere no Vērgales puses, taču, kā izrādās vēlāk, viņas smalkais un izjustais sniegums “slotiņu dejā” neatpaliek no Andra.

Tā sarunājoties paiet mūsu pirmā tikšanās stunda. Dzeram zāļu tēju, kamēr abi pirts meistari dalās ar mums savā pieredzē un uzskatos, kā arī ļauj izzināt vienu otru pirts noslēpumu.

Zāļu tējas baudīšana pirms pirts rituāla

Uz pirts rituālu Ezermaļos viņi ieradušies pilnībā sagatavojušies ar saviem “instrumentiem” – atpūtas krēslu, paliktņiem galvai un kājām, par pirtsslotām nemaz nerunājot. “Cik lapiņas nokrita? Divas, trīs… Tas nav pilnīgi nekas”, Andris ar lepnu sitienu pa priekštelpas sienu nodemonstrē savas sietās bērzu slotas, kas joprojām ir saglabājušas lapiņu zaļo krāsu, jo glabātas tumsā. Saules stari bērza lapas padarītu brūnas un viegli birstošas.

Slotiņu siešanas laiks jāvēro pēc notikumiem dabā un nevar akli pieķerties tautas ticējumiem. “Ja tiek uzskatīts, ka bērzs pirtsslotām jāgriež ap Jāņiem, tad ko man darīt, ja Pāvilostas pusē pavasaris atnāk 2 nedēļas vēlāk?” retoriski jautā pirtnieks. Dodoties uz Ezermaļiem, pirtnieki katrā slotā iesējuši arī pa kādam smaržojošam “gardumam”. Mums tās ir piparmētras bērzu pirtsslotās, bet niedru slotiņās – majorāns. Labi noder arī citas aromātiskas un patīkamas zālītes – citronmelisa, kumelītes, vījgriezes vai vērmeles. Andris pirtī atturas lietot raudeni, jo tā vīriešiem nomācot vēlmi mīlēties…

Gan zāļu tējas, gan ikviena zālīte pirts rituālā, pastiprina dabas enerģētiku un veicina padziļinātu ādas un organisma attīrīšanos, kā arī veicina gremošanas trakta darbības normalizēšanos un, protams, brīnišķīgi relaksē.

Zāļu tējas

Pirtij jābūt laikus izkurinātai līdz 60°C. Vairāk nav nepieciešams. Par to pirms pirts meistaru ierašanās parūpējies Ezermaļu saimnieks Māris. Esam viegli ieturējušies neilgi pirms došanās uz lāvas. Andris paskaidro, ka tukšā dūšā pirtī iet nemaz nav ieteicams, jo tad nākamajā rītā sāpot galva. Protams, arī pārēsties ir tikpat neieteicami.

Abi pirtnieki Andris un Aina strādā tandēmā – uz maiņām. Tā kā esam divi pirtī gājēji, jau pavisam drīz varam par to pārliecināties, cik ērti tas ir. Uz lāvas vienlaikus var atrasties viens no mums.

Malkojot zāļu tēju, Agnese jau steidzas priekšā notikumiem, mēģinot uzminēt par kāju piekarināšanu pirts rituāla laikā, tomēr abi pirtnieki paliek noslēpumaini. Taču, jau pavisam drīz par visu metožu arsenālu mēs varēsim pārliecināties uz lāvas.

Paši jūtam, cik ļoti mūsu acis staro gaidot brīdi, kad varēsim izbaudīt tik pareizu pirts rituālu par kādu līdz šim nācies lasīt žurnālos vai redzēt televīzijā. Grūti noticēt, ka visi šie pirts brīnumi notiks tepat mūsu mīļajos Ezermaļos.

Pirts rituāla sākums – sasildīšanās

Pirmais gājiens pirtī ir sasildīšanās. Lāva pārklāta ar tīru palagu. Zem galvas ir koka paliktnis, ap kaklu un uz galvas tiek saliktas auksti mērcētas pirtsslotas galvas dzesēšanai. Viena pirtsslota patīkami silda zem krustiem un piepildās arī Agneses minējums – kājas tiek paceltas augšā uz neliela beņķīša.

Pirts rituāls Ezermaļos

Iesildīšanās var sākties. Aizveru acis. Elpot ir viegli. Apkārt jaucas aromāti un siltums, slotu vēzieniem, pārvietojas pa ķermeni. Sirdsdarbība kļūst straujāka. Ik pa brīdim aukstā slota uz galvas tiek nomainīta pret atdzesētu. Visbrīnišķīgākā šķiet pēdu pēršana. Pēc iesildīšanās jādodas viesistabā apūsties bez straujas atdzesēšanās.

Skrubēšana

Nākamais posms pirts rituālā ir skrubēšana. Pēc iesildīšanās ādas poras ir atvērtas, ļaujot tās attīrīt. Pirts meistari sarūpējuši sāls skrubi ar egļu pumpuriem ar ko tiek noberzts viss ķermenis no pēdām līdz augšai.

Andris uzslavē Ezermaļu pirti, jo to neieskauj alumīnija folijas kārta, kas raksturīga specializētajiem pērtuves siltināšanas materiāliem. Tādējādi netiek aizturētas Zemes un Kosmosa enerģijas un pirtī iespējama t.s. enerģētiskā un ārstnieciskā pēršana.

Pirts rituāla kulminācija – lielā pēršanās

Pirts rituāla kulminācija ir lielais pēriens. Pirts lāva noklāta ar papardēm un pirmā pretim labsajūtai dodas Agnese. Galvai tiek atdzesētas bērzu pirtsslotas un piparmētra patīkami iepriecina nāsis. Pirtnieki, savstarpēji mainoties, met garu un sākas līdz šim vēl nepieredzēts slotiņu “salūts” – tās švīkst gaisā, mijoties ar pērieniem pa ķermeni.

Ar asām pirtsslotu kustībām viss negatīvais tiek enerģētiski “izrauts” ārā no plaukstām un pēdām un “izklapēts” pret lāvu. Un patiesi – šīs kustības liek visam ķermenim nodrebēt. Rituāla kulminācijā pirtnieku turēts, dodos uz dīķi. Aina mani tur ūdenī uz rokām un ļauj pilnībā atslābināties. Ir sajūta, ka pasaule griežas visapkārt un neviļus no labsajūtas smejos kā bērns. Lai izjustu maksimālu prieku, baudu notiekošo aizvērtām acīm. Pasaule kļuvusi tik viegla un vienkārša. Palicis tikai svarīgākais.

Atsildīšanās un relaksācija

Atgriežamies uz pirts lāvas, lai viegli sasildītos pēc peldes dīķī. Rokas un kājas dursta mazas adatiņas. Pieskaroties Agneses rokai, var just, ka tā trīc no asinsrites – tās arī ir “adatiņas”. Tad lietā tiek likts arī līdzpaņemtais atpūtas krēsls. Tiekam viscaur satīti segās, lai organisma procesi palēnām normalizētos pēc pirts rituāla.

Relaksācija pēc pirts rituāla

Sajūtas nav aprakstāmas. Tās jāizjūt katram pašam. Šķiet, Agnese nekad nepārstās smaidīt, cik laimīga viņa jūtas. Viņas acīs iemirdzas prieka asaras, kad Aina viņu apčubina un piedevām noskūpsta. Baudu līdz šim pēc pirts nepieredzētu sajūtu – ir vieglums un ne mazākās noguruma sajūtas. Apziņa ir tīra un skaidra. Tāda tā paliek vēl vairākas dienas. Pieķeru, ka manī iestājies vēl lielāks dvēseles miers, domas ir sakārtojušās un pārgājis nogurums.

Ja pirts ir sirdij tuva, tad pirts rituāls Ezermaļos pirtnieku Andra un Ainas vadībā ļaus izbaudīt pirti pavisam jaunā kvalitātē. No sirds iesaku to ikvienam!

→ Piesaki pirts rituālu un viesu namu pa tālr. +371 29 122 870 (saimniece Aiga)

~~~
Ezermaļos vienā vakarā kvalitatīvi izbaudīt pirts rituālu varēs 2 personas. Tas ir pirtnieku noteiktais maksimums, lai sabalansētu pašu pirtnieku fizisko slodzi. Tāpat pirms došanās pirtī svarīgi pabrīdināt pirtniekus hronisku slimību gadījumā. Ja ir kāda sirds-asinsvadu saslimšana vai onkoloģiska rakstura kaite, pirtnieki atbilstoši piemēros mērenāku pirts rituāla režīmu, lai neradītu kaitējumu. “Četrrocīgs” (darbojas divi sertificēti pirtnieki) pirts rituāls divām personām kopā ar vienu nakšņošanu un brokastīm Ezermaļu “jaunajā” viesu namā izmaksās 320€. Pirts rituāls divām personām viena sertificēta pirtnieka vadībā – 260€.

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: