Ezermaļu vēsture

Uzreiz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas pagājušā gadsimta 90-to gadu sākumā, savu dzimtas zemi Zvirgzdu ezera krastā atguva arī tagadējās atpūtas vietas Ezermaļi saimnieki Aiga un Māris Ķikuri (attēlā). Par atpūtas vietas izveidi tolaik domāja tikai retais, taču šī ideja laika gaitā atnāca pati.

Aiga un Māris Ķikuri

Arvien biežāk vasarās sāka braukt cilvēki, kas lūdza atļauju piebraukt pie Zvirgzdu ezera krasta un pavadīt tur laiku. Ezermaļu saimnieki arī neatteica viesiem un ļāva tiem apmesties Ezermaļos pie ezera par nelielu, bet taisnīgu atlīdzību.

Tā Aiga un Māris aptvēra iespēju, kas viņiem dota, pamazām sakopa Zvirgzdu ezera pussalu, ierīkoja ugunskura vietas, telšu vietas, sporta laukumu, labierīcības, lai viesi varētu justies ērti. 20. gadsimta beigās Zvirgzdu ezerā mītošie vēži nedēļas nogalēs vilināja daudz atpūtnieku un, iestājoties krēslai, gar visu Zvirgzdu ezera krastu tumsā kustējās lukturīšu gaismiņas un cauri tumsai bija dzirdamas gaviles “cik šis liels”. Bet krastā pa to laiku jau vārījās katli, lai krāsotu vēžus sarkanus. Vēži gan pēdējos gados nav manīti, jo tos pieveikusi slimība, turpetim tagad Zvirgzdu ezerā vairojas zivju krājumi, pateicoties Ezermaļu saimnieku gādībai regulāri ezerā tiek ielaisti zivju mazuļi.

Vēlāk Ezermaļu saimnieki lielākās telšu vietas ezera krastā aprīkoja ar galdiem, soliem un nojumēm. Kādu laiku darbojās arī kafejnīca, tika izkopta glīta grants pludmale, uzbūvētas laipas un nopirkts ūdensvelosipēds un jaunas, vieglas plastikāta laivas makšķerēšanas cienītājiem.

Gadsimtu mijā Ezermaļos tika uzcelta pirmais viesu nams ar pirti jeb “Akmens māja” un tagad Ezermaļos varēja atpūsties arī vēlā rudenī un ziemā, kad pa dienu vilināja zemledus makšķerēšana Zvirgzdu ezerā, bet vakarā – saviesīgas sarunas svinību telpā un karsta pirts ar vārtīšanos sniegā – noslēgumā.

Līdzās viesu namam tika radīta iespēja palikt arī kādā no mazājam viesu mājiņām. Ezermaļos tādas ir sešas un tika uzbūvētas apmēram vienā laikā ar pirmo viesu māju.

Neilgi pēc “Akmens mājas” tika uzbūvēta arī “Jaunā māja”, kas ir vēl komfortablāks, mājīgāks un ērtāks guļbaļķu viesu nams ar pirti, īpaši romantiskā kompānijā. Blakus Ezermaļu viesu iecienītajam volejbola laukumam, tagad ierīkots arī basketbola laukums ar cietu segumu. Tāpat ikvienai viesu kompānijai, kas īrē visu viesu māju nedēļas nogalei, saimniece Aiga sarūpē patīkamu ciensatu – svaigi ceptu plātsmaizi.

Tuvāk pašu Ezermaļu saimnieku mājām savu vietu atrada plaša un pamatīga guļbaļķu lapene ar kamīnu un apkurināmais kubls (kubuls), kas ātri vien kļuva par viesu iecienītu atpūtas iespēju Ezermaļos.

Pēc 2009./2010.gada bargās ziemas, kad biezais ledus izcilāja jau nokalpojušo laipu, Ezermaļi ieguvuši jaunu, daudz pamatīgāku un ērtāku laipu, ko Māris uzbūvējis uz ozolkoka pāļiem.

Pateicoties gleznainajai Zvirgzdu ezera apkārtnei un saimnieku rūpēm, Ezermaļi kļuvuši par vienu no iecienītākajām atpūtas vietām Kurzemē pie ezera, kurp dodas viesi no visas Kurzemes, kā arī no Rīgas un Jūrmalas. Daudzi Ezermaļos pavada atvaļinājumus ar ģimenēm. Savukārt uzņēmumi un citas organizācijas Ezermaļus jau sen iecienījuši savu korporatīvo pasākumu un sporta spēļu rīkošanai. Pirms dažiem gadiem Ezermaļos kādā nedēļas nogalē ābolam nebija kur nokrist, jo visa teritorija bija apbūvēta ar Lattelecom darbinieku teltīm.

Aiga un Māris Ķikuri rūpējas arī par zivju resursu atjaunošanu Zvirgzdu ezerā un 2008. gada sākumā ezerā tika ielaisti 15 000 zandartu mazuļi, lai viesi varētu saturīgi izmantot iespējas, ko sniedz par Suitu novada pērli dēvētais Zvirgzdu ezers.

2012. gada atpūtas sezonā Ezermaļu viesi sākuši izmantot labiekārtotas dušas un tualetes. Īpaši tas iepriecinās viesus telšu vietās un mazajās atpūtas mājiņās. Mājā būs atsevišķas dušas telpas sievietēm, vīriešiem un invalīdiem, gan atsevišķa virtuve ar plīti un trauku mazgājamo mašīnu. Dušas māja būs aprīkota ļoti komfortabli.

Vēlam patiesi burvīgu atpūtu Ezermaļos!