Pirts Rituāls diviem

Tējas Pirts rituālā

Pirts rituāls senāk

Ne velti mūsu senči ik nedēļu gāja pirtī, lai baudītu pirts rituālu. Nedēļas nogale iezīmēja viena darba cikla noslēgumu un jauna sākumu. Pirts rituāls ir personiskās higiēnas procedūra miesai, bet jo īpaši – procedūra gara attīrīšanai un atveseļošanai, labsajūtas atjaunošanai, stresa noņemšanai. Pirts ir jaunas atskaites punkts ikdienas steigā.

Laimas un Māras dievnams – pirts tika izmantota visai plaši. Pirtī sākās cilvēka dzīve, piedzimstot un noslēdzās, sagatavojot aizgājēju izvadīšanai. Pirtī ir veikti dziedniecības rituāli – masāžas (braucīšana), vārdošana, ārstēšana ar dažādām zālītēm. Pirts allaž kalpojusi kā vieta zīlēšanai, maģijai, nākotnes paredzēšanai. To apmeklēja gan dievi un gari, gan velni un raganas. Ar to radušies dažādi ticējumi un paražas.

Tāpat pirtī tika kūpināta gaļa, zivis, diedzēts iesals, taisīti sutinājumi, tika žāvēta labība, lini un kaņepes.

Arī kalpi un sezonas strādnieki ar savu mantu lādi ievācās un pa nedēļas vidu dzīvoja pirtī. Kad nāca nedēļas nogale un saime taisījās uz pirti, kalpam ar visu savu lādi bija jāvācas laukā un pēc lielās pirts dienas – atkal iekšā.

Tā nu arī mums ir klāt kārtējā nedēļas nogale, kāpjam septiņjūdžu zābakos, lai trauktos baudīt Kurzemē plaši izslavēto “Ezermaļu” pirts rituālu pašā Ezera Sonātes krastā.

Relaksējošais pirts rituāls

Pirts rituāls ir pieteikts sestdienā, tālab ierodamies iepriekšējā vakarā, lai noskaņotos un atgūtos no pilsētas steigas un varētu pilnvērtīgi izbaudīt katru pirts dvēseles stīgu un katru pirtsslotas pieskārienu.

Pēc lieliski pavadītas Miķeļdienas Alsungā, atgriežamies mājīgajā “Ezermaļu” viesu namā, kur mūs jau sagaida smaidīgas un starojošas pirtnieces – Aina un Inga. Notiek aktīva rosība ap līdzatvesto slotiņu, skrubju un zāļu tēju sagatavošanu. Aina jau ir uzlējusi zāļu tējas un mizo ābolus, bet Inga aizrautīgi stāsta par to, kas mūs sagaidīs apmēram 4 stundas ilgajā relaksējošajā pirts rituālā. Tas var izklausīties ilgi, taču esot iekšā procesā laiks paiet nemanot.

Pāris stundas pirms pirts, esam viegli ieturējušies. Pirtniece Aina uzsver, ka pirtī nav ieteicams doties net tukšā dūšā, ne arī pilnu vēderu. Lai aktivizētu gremošanu, kā pirmo no mazām degvīna glāzītēm iemalkojam rūgtu un aromātisku vērmeļu tēju.

Smaidīgā pirtniece Inga uzsver latviskā pirts rituāla “līganumu” un maigumu, katram izvēloties sev piemērotāko režīmu. Svarīgākais šajā procesā panākt pilnīgu relaksāciju, lai atslēgtu prātu no ikdienišķā ritma. Prātam tādējādi tiek dota atslodze, ziņa, ka viss ir labi, lai varam vairāk ieklausīties ķermeņa, emociju signālos. Pilnīgi nevardarbīgi, tikai caur labsajūtu un dabas tuvumu, pirts rituāls ļauj nonākt harmonijā pašiem ar sevi. Ikdienas darbos tas aizmirstas, tāpēc pirtiņa ir tik lieliska.

Pirts procedūras stimulē asinsriti, izvada organisma sārņus, attīra ādas virskārtu, uzlabo vielmaiņu un prāta aktivitāti. Rituāla laikā pirtnieces ievēro procedūru secību un pēršanās starplaikus.

Pirts rituālam tiek sagatavotas vairāku veidu pirtsslotas sākot no tradicionālākajām bērza pirtsslotām, beidzot ar vībotnēm, viršiem un citiem ārstniecības augiem. Pirtsslotas pēc to pielietojuma ir dažādas – attīrošas, izlīdzinošas, vīrišķās, sievišķās, aizsargājošās, sildošās un tml.

Tāpat tiek sagatavoti skrubji ar dabīgām zālītēm uz samalta jūras sāls bāzes. Sievietēm paredzēts skrubis ar sasmalcinātām svaigas angļu rozes ziedlapiņām, vīriešiem – ar salvijas lapiņām un lupstāju. Galvai – piestā saberzts rozmarīns. Protams, arī skrubju sagatavošanā pastāv variācijas, tomēr tiek uzmanīts galvenais princips, lai tie būtu dažādi un katrs varētu izvēlēties sev tīkamāko.

Pirts rituāls vienmēr ir kā attiecības starp pirtnieku un to cilvēku, kurš vēlas baudīt pirti. Abu pušu “ķīmija” nosaka, kāds būs process un rezultāts, tieši tāpēc katrs rituāls ir pilnīgi unikāls. Ārējais rāmis it kā ir viens, taču izjūtas – pilnīgi atšķirīgas. Savu lomu spēlē arī pati pirtiņa, augi, laika apstākļi, mēness ritms… tik daudzu faktoru sadarbība katru reizi.

Sagatavošanās un noskaņošanās pirts rituālam

Pirts rituāls, lai gan tā mērķis ir relaksēties, taču procesa laikā cilvēka organisms izjūt pastiprinātu slodzi, īpaši sirds un asinsvadu sistēma. Lai pirts baudījums būtu iespējami pilnvērtīgāks, pirtī jādodas mēreni paēdušam. Ideāli, ja maltīte bijusi apmēram 2 stundas pirms došanās uz lāvas. Pirms došanās pirtī noteikti nav ieteicams pārēsties vai lietot alkoholu, tāpat nevajadzētu to darīt tukšā dūšā.

Liela nozīme ir vispārējam noskaņojumam. Lai labi panestu karstumu un organisma slodzes pirts rituāla laikā, ieteicams attiecīgi noskaņoties, atlikt visus garīgos darbus jau kādas pāris stundas pirms pirts un pavadīt šo laiku pastaigājoties vai citādi darbojoties svaigā gaisā. Tādējādi asinis tiks vairāk apskābekļotas, uzlabosies noskaņojums un gremošanas procesi, un pirts rituāls sagādās lielāku baudu nekā tad, ja ieradīsities pirtī uzreiz no biroja krēsla.

Pirts rituāla laikā

Iesildīšanās

Dodamies pirtī un guļamies uz lāvas izveidotā augu paklāja. Tam tiek izmantotas dažādu koku, krūmu, ziedu, augu slotiņas zem katra enerģētiskā centra un katram centram ir atbilstošs augs.

Pirtnieces, viegli vējojot slotas vairāk ar gaisu, ar maigiem pērieniem silda ķermeni, lai lēnām noskaņotu un iesildītu ķermeni turpmākajam procesam. Inga pavisam tik tikko jaušami iemasē matos sāls skrubi, bet kāju pēdām tiek “medus zābaciņi”. Pēc iesildīšanās neskalojamies, bet dodamies uz viesistabu iemalkot zāļu tējas. Praksē pirts meistares parasti necenšas ievērot striktu pirts rituāla programmu. Viņas vadās pēc cilvēka nosakaņojuma un sajūtām, lai nemanāmi virzītu procesu, ievērojot katra individuālo ritmu.

Skrubēšana

Pēc zāļu tējas pauzes nāk kārta skrubēšanai. Pirtnieces uzmet garu un pakapēniski iesilda ķermeni ar viegliem pirtsslotu uzsitieniem. Temperatūra telpā pamazām kāpj, kļūst karstāk arī iekšēji. Tad nāk kārta labi sagatavotajiem jūras sāls skrubjiem. Pirts telpu piepilda viegls, patīkams skrubja aromāts. Kārtīga skrubēšana tiek mugurai, kājām rokām un kaklam.

Sāls arī lieliski mīkstina ādu, atver poras un ļauj tām elpot. Pats skrubēšanas process mijas ar masāžas elementiem un tiek labi izkustinātas rokas un kājas. Noslēgumā pirtnieces vēlreiz viegli ieper ar slotām un pakutina nervus vairākas reizes aplaistot te ar aukstu, te karstu, te atkal ar aukstu ūdeni. Organisms ir uzkarsis, jūtama sāls darbība, velkot laukā no šūnām mitrumu. Gribas noskaloties dušā. “Tikai ar siltu ūdeni”, piekodina Inga.

Pēc skrubēšanas, pirtnieces nogulda uz sola un sniedz lielisku meditatīvu skaņas un vibrāciju terapiju ar skanošajām bļodām jeb angliski – singing bowls.

Aina ar skaņas bļodām pēc skrubēšanas

Četrrocīgs lielais pēriens un dīķis

Lielais pēriens pienāk nemanāmi. Tā ir noslēdzošā pirts rituāla daļa pirms kulminācijas – kontrastpeldes dīķī. Pirtnieces izvēdina pirti, samet vēl vienu klēpi malkas krāsnī, lai uzturētu elegantu temperatūras režīmu pēršanās laikā.

Guļos uz pirtsslotu un paparžu paklāja, kas izklāts uz lāvas un aizveru acis. Pie kakla tiek saguļas vēsas pirtsslotas vieglai elpai. Tiek samests gars un nāk “vilnis” kā reizēm smejos. Šajā reizē pēršanās ir ļoti aktīva un enerģiska. Acis joprojām aizvērtas, uztvere koncentrējas uz dzirdi un sajūtām. Kādu brīdi vienīgais, ko dzirdu, ir pirtsslotu švīkstoņa gaisā. Pēriens ir kļuvis četrrocīgs.

Pelde dīķī pēc pirts rituāla

Kontarstpelde Ezermaļu dīķī

Kad pēršanās ir galā, pirtnieces liek pagriezties caur labo sānu un piecelties sēdus uz lāvas. Apmēram pusminūti jāpasēž mierā – uzreiz celties kājās un iet nedrīkst, jo asinsritei organismā jāizlīdzinās. Tad satinies dvielī, dodos arā vējā taisni uz dīķi, lai nonāktu Ingas rokās, kas mani notur uz ūdens līdz skudriņu bari sāk pārņemt miesu.

Relaksācija pēc peldes

Organisms nedrīkst atdzist iekšēji, uzsver pirts meistares Inga un Aina. Tālab guļos atkal uz lāvas un… jā – lidojums var sākties! Ir sajūta, ka mani pārņem pati Mīlestība un pasaulē nav nekā cita vairs. Galva ir tik tīra un mierīga. Plaukstās jūtama asins pulsācija, kas pamazām pierimst zem siltajām pirtsslotām, ar kurām tieku pamazām apsegts. Viegli apsildīts uz lāvas, tieku satīts palagos un segās, un dodos ārā uz jaunajām Ezermaļu šūpolēm, kur tieku noguldīts. Šūpojos rudenīgajā vējā, vērodams mākoņu spēles ar pilnmēnesi.

Pamazām tumst, taču ir sajūta, ka tā varētu gulēt līdz rītam. Tomēr ar katru brīdi pasaulīgā apziņa sāk atgriezties vairāk un vairāk. Varētu būt pagājušas kādas minūtes 20, kad ar visu segu kokonu ieveļos atpakaļ viesu namā. Tagad var noslaucīties un saģērbties. Pēc pirts noteikti nevajadzētu mazgāties ar ziepēm vai šampūnu. Pirts rituāls ar to ir noslēdzies. Pirtnieces ir ne mazāk smaidīgas un laimīgas par mums pašiem.

Sajūtas pēc pirts rituāla

Sajūtas pēc pirts rituāla

Pēc laba pirts rituāla, cilvēkam jājūtas možam, bez noguruma pazīmēm. Un tieši tā šoreiz ir. Kaut arī pēršanās ir noslēgusies un pulkstenis rāda desmit vakarā, miegs nenāk pavisam. Prāts ir možs un aktīvs vēl kādu laiku un tad palēnām sāk piezagties miegs. Pēc pirts neko nopietnu neēdam, tikai uzkožam kādu augli.

Izjūtas pēc pirts rituāla tomēr ir ļoti individuālas un katram var atšķirties. Pirts procedūra – siltums, pustumsa, mitrais gaiss, augi, dabas tuvums, smaržas, skaņas līdzsvaro un atslābina, tāpēc katrs parasti saņem to, kas viņam visvairāk nepieciešams. Kāds, kurš bijis ilgstošā spriedzē, atslābinās un var aizmigt bērna miegā uzreiz, bet cits, kurš bijis saguris, var just jaunu dzīves sparu.

Pirts rituāls ir iespēja sev un mīļākajam cilvēkam vai draugam izdarīt ko labu, patīkamu, lutinošu pie viena attīroties, uzlabojot veselību, noņemot muskuļu spriedzi un pavadot jauku laiku brīnišķīgā vietā – Kurzemē pie Zvirgzdu ezera.

~~~
Ezermaļos vienā vakarā kvalitatīvi izbaudīt pirts rituālu varēs 2 personas. Tas ir pirtnieku noteiktais maksimums, lai sabalansētu pašu pirtnieku fizisko slodzi. Tāpat pirms došanās pirtī svarīgi pabrīdināt pirtniekus hronisku slimību gadījumā. Ja ir kāda sirds-asinsvadu saslimšana vai onkoloģiska rakstura kaite, pirtnieki atbilstoši piemēros mērenāku pirts rituāla režīmu, lai neradītu kaitējumu. Divām personām pirts rituāls kopā ar vienu nakšņošanu un brokastīm Ezermaļu “jaunajā” viesu namā izmaksās 260€ ar vienu sertificētu pirtnieku vai 320€ – “četrrocīgā” izpildījumā ar diviem sertificētiem pirtniekiem.

Iepriekšējais raksts:

Nākamais raksts: